Для людей
з вадами зору

    Галузі    Поштовий зв'язок    Укрпошта загальна інформація
Версiя для друку


Укрпошта загальна інформація

Укрпошта

Українське державне підприємство поштового зв’язку «Укрпошта» (далі – УДППЗ «Укрпошта») входить до сфери управління Міністерства інфраструктури України, є національним оператором поштового зв’язку України згідно з розпорядженням Кабінету Міністрів України від 10 січня 2002 року.

Діяльність УДППЗ «Укрпошта» регламентується Законом України «Про поштовий зв’язок» від 4 жовтня 2001 року, іншими Законами України, а також нормативними актами Всесвітнього поштового союзу, членом якого Україна стала у 1947 році.

Укрпошта функціонує як самостійна господарська одиниця з 1994 року, коли було утворено Українське об’єднання поштового зв’язку «Укрпошта», яке в липні 1998 року реорганізовано в нині діюче УДППЗ «Укрпошта» згідно з Програмою реструктуризації Укрпошти, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 04.01.1998 за №1.

Законом України від 19 жовтня 2010 року №2608-VI було внесено зміни в ряд нормативно-правових актів, в тому числі викладено в новій редакції ст.9 ЗУ «Про ліцензування певних видів господарської діяльності», в якій вид діяльності «пересилання поштових переказів, простих та реєстрованих листів, поштових карток, бандеролей та посилок масою до 30 кілограмів» , якими було скасоване обов’язкове ліцензування поштової діяльності.

Укрпошта сьогодні – це:
  • близько 11,4 тисяч поштових відділень по всій Україні;
  • понад 77,9 тисячі працівників, з них майже 33,9 тисяч – листоноші, 13 тис. – оператори поштового зв’язку;
  • підприємство щороку здійснює обробку та доставку споживачам понад 240 млн поштових відправлень, 16 млн посилок та відправлень з оголошеною цінністю, 15 млн переказів, доставляє понад 83 млн пенсій;
  • безпосередня доставка пошти здійснюється до 15 млн абонентських поштових скриньок;
  • розповсюдження за передплатою та вроздріб 10 тис. найменувань періодичних видань або понад 800 млн примірників у рік;
  • перевезення близько 30 тис. тонн періодики щороку, загальний пробіг автотранспорту при цьому становить понад 86 млн км.
  • щороку видання мільйонними тиражами стандартних поштових марок, близько 50 сюжетів художніх поштових марок і блоків, 140 сюжетів конвертів та карток.

Забезпечують виконання цієї роботи філіали підприємства (обласні, міські та спеціалізовані дирекції) Укрпошта надає споживачам 50 видів послуг, серед яких універсальні послуги поштового зв'язку (пересилання простих і рекомендованих поштових карток, листів, бандеролей, секограм, а також посилок без оголошеної цінності масою до 10 кг), а також рекламні та фінансові послуги, послуги з передплати та розповсюдження періодичних друкованих видань, виплата пенсій та інші комерційні послуги. Доставляючи споживачам пошту, пенсії, періодичні видання УДППЗ «Укрпошта» виконує важливу соціальну місію держави.

Укрпошта бере активну участь у роботі міжнародних організацій, що працюють на терені поштового зв’язку: Всесвітнього поштового союзу (ВПС) – з 1947 року, Асоціації поштових операторів Європи «PostEurop» – з 1994 року. Українська пошта співпрацює з поштовими адміністраціями країн-членів ВПС на двосторонній основі та бере участь у міжнародних проектах ВПС таких, як обмін електронними поштовими переказами через Міжнародну фінансову систему ВПС, моніторинг якості пересилання пріоритетної міжнародної письмової кореспонденції, постійний контроль якості служби, обмін електронними повідомленнями з іншими поштовими операторами через інформаційну мережу Post*Net ВПС, використання Інтернет-базованої інформаційної системи ВПС для прискореної обробки рекламацій. Використання інформаційних систем у міжнародному обміні приносить бонуси УДППЗ «Укрпошта» з боку промислово розвинутих країн під час розрахунків за міжнародний обмін.

В 2001 році УДППЗ «Укрпошта» отримала сертифікати ВПС, які дозволяють здійснювати сертифікацію системи управління якістю міжнародної пошти та надавати консультації з питань підвищення якості міжнародної поштової служби в інших поштових адміністраціях.