Для людей
з порушенням зору

    Оголошення    24 Вересня 2021, 11:18
Версiя для друку


Повідомлення про оприлюднення проєкту наказу Міністерства інфраструктури України

«Про затвердження Змін до деяких нормативно-правових актів Міністерства інфраструктури України»
24 Вересня 2021, 11:18

Проєкт наказу Міністерства інфраструктури України «Про затвердження Змін до деяких нормативно-правових актів Міністерства інфраструктури України» (далі – проєкт наказу) розроблено з метою удосконалення положень нормативно-правових актів шляхом забезпечення справляння плати за послугу із забезпечення проведення криголамних робіт у відповідності до витрат в залежності від фактичних льодових обставин в основній та віддаленій від основної частинах акваторії морського порту та оголошеної льодової кампанії в акваторії морського порту та, як наслідок, збільшення вантажообігу в морських портах у зимовий період.

При наданні спеціалізованої послуги із забезпечення проведення криголамних робіт враховуються особливості кожного морського порту (гідрографічні, кліматичні тощо). Зокрема, через низьку солоність води та глибини, які складають близько 8 метрів (найглибші ділянки – 14 метрів), тривалість льодової кампанії в Азовському морі, в тому числі в морському порту Маріуполь, є нерівномірною та залежить від погодних умов кожного зимового періоду.

До 2014 року льодова кампанія в Азовському морі оголошувалася щорічно протягом періоду від 50 до 115 діб. З 2015 року льодова кампанія оголошувалась тільки в 2017 році на 25 діб та в 2019 році на 2 доби.

Враховуючи кліматичні особливості Азовського регіону, для здійснення криголамного проведення суден (караванів суден) в морські порти та проведення криголамних робіт, на балансі Маріупольської філії державного підприємства «Адміністрація морських портів України» (далі – ДП «АМПУ») знаходиться спеціалізоване криголамне судно «Капітан Білоусов» (далі – криголам).

Відповідно до пункту 2.1 розділу ІІ Тарифів на послуги із забезпечення проведення криголамних робіт, затверджених наказом Міністерства інфраструктури України від 26 грудня 2013 року № 1059, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 16 січня 2014 року за № 72/24849 (далі – Тарифи), нарахування плати за послуги із забезпечення проведення криголамних робіт здійснюється протягом періоду оголошеної льодової кампанії із суден груп А, Б за тарифами, визначеними в таблицях 1 та 2 додатка 2 до цих Тарифів.

Початок та кінець льодової кампанії оголошується згідно з Правилами льодового проведення суден, затвердженими наказом Мінінфраструктури від 12 березня 2011 року № 14, зареєстрованими в Міністерстві юстиції 04 квітня 2011 року за № 447/19185 (далі – Правила льодового проведення суден).

Водночас адміністрація Маріупольського морського порту, незалежно від факту оголошення льодової кампанії, зобов’язана утримувати криголам у робочому стані та покривати витрати щодо його утримання, зокрема, витрати на паливо для підтримання криголаму, утримання екіпажу криголама, проведення профілактичних ремонтних робіт для отримання щорічного дозволу на експлуатацію криголаму від Регістру судноплавства України тощо.

Тому, пунктом 2.3 розділу ІІ Тарифів передбачено, що нарахування плати за Тарифами в морському порту Маріуполь у період з 01 лютого протягом 30 діб здійснюється також і у випадках, коли льодову кампанію не оголошено.

Однак надходження від послуги із забезпечення проведення криголамних робіт в морському порту Маріуполь за діючими ставками не відповідають рівню витрат для належного забезпечення утримання криголамного судна та льодової навігації, зокрема через скорочення суднозаходжень і, як наслідок – зменшення доходів, протягом зимового періоду.

При цьому, діючі Тарифи мають також інші негативні наслідки, а саме:

для користувачів портових послуг – необхідність штучно змінювати терміни поставки вантажів (для виключення суднозаходжень до морського порту Маріуполь у зимовий період), або збільшувати фрахтові ставки у цей період;

для портових операторів – негативний вплив на ритмічність обробки вантажів і транспортних засобів.

Наразі, враховуючи глобальні зміни в бік потепління у світовому кліматі, забезпечення зимньої навігації в акваторії морського порту Маріуполь можливо здійснювати без залучення до роботи криголаму із застосуванням буксирів льодового класу, що знаходяться у господарському віданні державного підприємства «Маріупольський морський торговельний порт».

Суттю запропонованих змін до Тарифів є забезпечення справляння плати за послугу із забезпечення проведення криголамних робіт у відповідності до витрат в залежності від фактичних льодових обставин та оголошеної льодової кампанії в акваторії морського порту, виключення послуги із забезпечення криголамного проведення суден (караванів суден) спеціалізованим криголамним судном за межами акваторії морського порту, а також скасування справляння плати у випадку коли льодову кампанію в акваторії морського порту не оголошено (пункт 2.3 Тарифів).

Одночасно запропоновано внести зміни до Правил льодового проведення суден в частині оголошення початку та кінця льодової кампанії в акваторії морського порту (основній та/або віддаленій від основної частини акваторії) в залежності від фактичних льодових обставин. Наприклад, у випадку, коли основна частина акваторії морського порту має відмінні фактичні льодові обставини (наявність льоду) від льодових обставин віддаленої від основної частини акваторії морського порту, оголошення льодової кампанії в цих частинах здійснюється окремо.

Впровадження усіх вищезазначених змін до Тарифів та Правил льодового проведення суден дозволить здійснювати справляння плати за забезпечення проведення криголамних робіт та нести відповідні витрати тільки в період оголошення льодової кампанії в акваторії морського порту.

Реалізація наказу дозволить забезпечити відповідні умови надання послуг із забезпечення проведення криголамних робіт в морських портах відповідно до Тарифів, прогнозованість витрат судновласників, зменшення економічного навантаження на логістичну складову вартості вантажів, що проходять через морський порт Маріуполь у зимовий період, а також забезпечить справляння плати за спеціалізовані послуги в залежності від фактичних льодових обставин в основній та/або віддаленій від основної частинах акваторії морського порту.

Зауваження та пропозиції до проєкту наказу можуть надсилатися зацікавленими юридичними та фізичними особами протягом 30 днів з дня його оприлюднення до Управління морського та річкового транспорту Міністерства інфраструктури України на адресу: просп. Перемоги, 14, м. Київ, 01135, або в електронному вигляді на електронну адресу: rebenok@mtu.gov.ua

 

Проєкт наказу Міністерства інфраструктури України «Про затвердження Змін до деяких нормативно-правових актів Міністерства інфраструктури України»

Зміни до деяких нормативно-правових актів Міністерства інфраструктури України

Пояснювальна записка

Порівняльна таблиця

Аналіз регуляторного впливуВСІ Оголошення