Для людей
з порушенням зору

    Новини    16 Жовтня 2018, 13:44
Версiя для друку


Завершено експедицію «Чорне море-2018»

16 Жовтня 2018, 13:44

12 жовтня 2018 року  завершено наукову експедицію «Чорне море-2018». ДУ «Держгідрографія» Мінінфраструктури спільно з ДУ «Науковий гідрофізичний центр Національної академії наук України» вивчали акваторію північно-західної частини Чорного моря від морського порту Чорноморськ до Тендрівської коси. Експедиція проводилась в рамках проекту багатовекторної науково-технічної  програми Мінінфраструктури та НАН України. Мета програми - океанографічне і гідрографічне вивчення морського і річкового середовища в інтересах підвищення ефективності навігаційно-гідрографічного забезпечення безпеки судноплавства та створення спільного банку цифрових океанографічних даних Міністерства інфраструктури України та НАН України. 

Державна установа «Держгідрографія» спільно з Науковим гідрофізичним центром НАН України розробила проект програми вивчення морського середовища та внутрішніх водних шляхів (далі – ВВШ) на п’ять років. Зазначена програма сприятиме підвищенню безпеки судноплавства у територіальному морі України та її внутрішніх водних шляхах.

«Науково-дослідна експедиція «Чорне море-2018», яка досліджувала північно-західну частину Чорного моря, завершена. Результати експедиційних досліджень будуть використані для створення безпечних умов судноплавства, забезпечення інформування про можливі зміни морського середовища, видання морських навігаційних карт, порадників та посібників для плавання на морських водних шляхах України. Спеціалістами виконано гідроакустичну зйомку для визначення характеру донного рельєфу та знаходження природних і штучних об’єктів на дні моря, океанографічну зйомку для визначення динаміки процесів у морі, а також виміряно параметри морського середовища в найбільш важливих для мореплавання прибережних районах – коментує перші результати морської експедиції керівник Держгідрографії Олександр Щипцов. – Це вже друга науково-дослідна експедиція в рамках спільного проекту комплексної науково-технічної Програми. Наша мета – відновлення вітчизняної інформаційної бази гідрографічних досліджень, яку ми частково втратили після подій 2014 року. Тому наразі наші завдання – створення, утримання і подальше поповнення фонду навігаційно-гідрографічної інформації, у тому числі за рахунок інформаційного надбання НАН України та міжнародного обміну гідрографічними та океанографічними даними, а також запровадження сучасних, а саме цифрових інформаційних технологій обробки результатів досліджень, їх збереження та використання».

Зауважимо, комплексна морська науково-дослідна  експедиція «Чорне море – 2018» є другим кроком на шляху реалізації вказаного проекту. За словами керівника Держгідрографії Олександра Щипцова, її реалізація дозволить зберегти та розвинути наявний доробок, а також вивести на більш високий інноваційний рівень гідрографічні та океанографічні дослідження.

Як зазначили в державній установі «Держгідрографія», головна практична мета океанографічних і гідрографічних досліджень в рамках цієї Програми – це підвищення ефективності навігаційно-гідрографічного забезпечення мореплавства.

Дослідження проводилися в акваторії північно-західної частини Чорного моря на жвавих ділянках морських шляхів з використанням гідрографічного судна «О.Солодунов». Загальна протяжність маршруту експедиції – більше 160 морських миль.

Впродовж 2018 року  представники  державних установ «Держгідрографія» та  «Науковий гідрофізичний центр Національної академії наук України» планують проведення ще однієї спільної комплексної експедиції на ВВШ загальноєвропейського значення.

Нагадаємо, перша спільна комплексна річкова експедиція «Дніпро-2018» в рамках проекту науково-технічної Програми тривала 7 днів, а саме з 8 по 14 вересня 2018 року.

Довідка: проект Програми ініційовано за зверненням з відповідною пропозицією президента Національної академії наук України академіка НАН України Б.Є. Патона до Міністерства інфраструктури України з огляду на майбутнє міжнародне Десятиріччя науки про океан в інтересах сталого розвитку, що проголошене резолюцією (A/RES/72/73) від 05.12.2017 року Організації Об’єднаних Націй.

Держгідрографія – державна установа, що входить до сфери управління Міністерства інфраструктури України, і як унікальний науково-виробничий комплекс, у тому числі виконує науково-технічні програми у галузі навігації, гідрографії та океанографії, а також міжнародні зобов’язання України з навігаційно-гідрографічного забезпечення мореплавства, що включає гідрографічне і океанографічне вивчення океанів, морів і внутрішніх водних шляхів України.

 Державна установа «Науковий гідрофізичний центр Національної академії наук України» є державною бюджетною науковою установою, яка виконує гідрофізичні дослідження, здійснює організацію та забезпечення комплексних експедиційних наукових досліджень на морських та річкових науково-дослідних суднах, а також формування та ведення автоматизованого банку океанографічних даних НАН України.ВСІ Новини