Для людей
з порушенням зору

    Новини    17 Серпня 2021, 20:00
Версiя для друку


Стартував перший етап підвищення тарифів на вантажні перевезення залізницею

17 Серпня 2021, 20:00
Сьогодні набув чинності Наказ Міністерства інфраструктури України щодо зміни тарифів на вантажні перевезення залізничним транспортом. Відповідно до нього, підвищення тарифів відбуватиметься у два етапи:
 
▪ з 17 серпня 2021 року - встановлення тарифу для вантажів позакласної групи на рівні вантажів 1-го тарифного класу, а також підвищення на 8% тарифів на перевезення вантажів 1-го та 2-го класів. Також, зросте на 51,8% тариф на порожній пробіг вантажних вагонів.
▪ з 1 січня 2022 року - підвищення тарифу на 20,4% для вантажів 1-го класу та на 6,5% для 2-го класу.
 
Чому підвищення тарифів на часі?
  • Довгий час на ринку спостерігалось значне викривлення у тарифній політиці, тому перевезення одних вантажів було у рази дорожчим за перевезення інших, при тому що собівартість перевезення їх могла бути однаковою.
Так, наприклад тариф на перевезення товарів І класу, куди відносять залізну руду та вугілля, є одним із найнижчих — зокрема і за перевезення зерна. При тому, що саме І клас є лідером у загальному обсягу перевезень в Україні. На це викривлення неодноразово звертала увагу Держаудит служба. За їх розрахунками, відсутність уніфікації коефіцієнтів у Збірнику тарифів призвела до того, що АТ «Укрзалізниця» за останні роки втратила доходів на суму 17,6 млрд грн.
 
Нові правила допоможуть досягти беззбиткового рівня перевезення вантажів позакласної групи і 1-го тарифного класу вже у 2021 році та частково наблизити його до рівня 2-го тарифного класу.
  • Витрати Укрзалізниці зростали швидшими темпами, ніж тарифи індексувалися.
Останні роки, крім соціальних перевезень, Укрзалізниця спонсорувала також і великий бізнес, адже здійснювала перевезення сировини за максимально низькими тарифами. Зрештою, ми отримали ситуацію, де на фоні інфляції, зростання індексу цін виробників промислової продукції, тарифи для ринку не просто не змінювались — а ставали навіть меншими.
 
Це чітко прослідковується, якщо аналізувати динаміку зміни частки тарифу в ціні продукції. Наприклад, якщо у 2015–2019 роках частка тарифу в середній ціні 1 тонни руди складала 6–7 %, то вже у 2021 році вона впала удвічі — до 2–3 %. Схожа ситуація і з зерном, де частка тарифів знизилась з 6–8 % у 2013–2014 роках до 3–4 % у 2020–2021 роках.

 

 ВСІ Новини