Для людей
з порушенням зору

    Новини    9 Червня 2023, 11:07
Версiя для друку


Мінвідновлення провело першу консультацію щодо містобудівної реформи

9 Червня 2023, 11:07

7 червня відбулася перша зустріч у рамках консультацій Міністерства відновлення з експертним середовищем та громадськістю щодо впровадження містобудівної реформи. Мета консультацій — провести аналіз питань законопроєкту 5655, з’ясувати позиції всіх зацікавлених сторін та розбіжності в поглядах. За результатами обговорень реформу містобудування буде скориговано завдяки прийняттю нормативно-правових актів.

У заході взяли участь представники Всеукраїнської асоціації громад, Асоціації міст України, Одеської, Дніпровської Львівської, Хмельницької, Славутицької міських рад, зокрема, головні архітектори міст, представники Національної спілки архітекторів, U-LEAD, Офісу ефективного регулювання BRDO, ООН жінки та інших самоврядних та експертних організацій.

Під час першої консультації на тему «Роль ОМС та громадськості в містобудуванні: відбудова згідно з принципами Європейської Хартії місцевого самоврядування» обговорювалися наступні пункти порядку денного:

  • відповідність реформи містобудування ЄХМС;

  • впровадження містобудівною реформою механізмів для дотримання містобудівної та проєктної документації;

  • особливості здійснення органами місцевого самоврядування моніторингу забудови в громадах;

  • пропоновані законопроєктом № 5655 інструментів громадського контролю.

«Для того, щоби правильно організувати процес відновлення, ми зосереджуємося на впровадженні цифрових інструментів, продовженні децентралізації та посиленні спроможності громад. Реформа містобудування спрямована на поглиблення цифровізації в будівельній галузі та повинна створити кращі умови для відновлення та розвитку громад. Йдеться про покращення якості містобудівної документації, мінімізацію корупційних ризиків та налагодження балансу між інтересами учасників містобудівного процесу.

Ми готові слухати та приймати пропозиції від експертів та громадськості, щоб знайти найкращі рішення», — заявила заступниця Міністра розвитку громад, територій та інфраструктури Олександра Азархіна.

«В основі логіки законопроєкту № 5655 лежить проста ідея — уся проєктна документація має відповідати містобудівній документації. Надання містобудівних умов та обмежень органами місцевого самоврядування має відбуватися з посиланням на законні джерела інформації, проєктна документація маєбути у формі електронного документу.

Усі ці положення є логічним продовженням чинного наразі Закону 711–XI, який поєднує містобудівну та землевпорядну документацію, усуваючи суперечності між ними, а також зобов’язує робити містобудівну документацію в електронному вигляді. Наразі тільки 19 % громад прийняли рішення про початок розроблення нового формату містобудівної документації — комплексних планів територіальних громад.

Наголошу, що в основу програм комплексного відновлення має лягти актуальна аналітика щодо соціально-економічних, демографічних та інших показників. Особливо це актуально для тих територій, що зазнали значних руйнувань та інших перетворень у зв’язку з повномасштабний вторгненням. Розроблення програм відновлення необхідно для імплементації Плану відновлення України», — розповіла заступниця Міністра розвитку громад, територій та інфраструктуриНаталя Козловська.

«Реформа містобудування передбачає, що обов’язок місцевої влади — моніторити забудову та жорстко реагувати на порушення. Максимальна цифровізація та перенесення всіх процесів у Єдину державну електронну систему у сфері будівництва значно покращує ці можливості.

Ще одна проблема, що унеможливлює справедливість у містобудуванні — відсутність механізму притягнення до відповідальності за порушення. Реформою передбачена чітка персональна відповідальність кожного з учасників, яка забезпечується завдяки цифровому сліду, зобов’язанню вести в е-системі журнали авторського та технічного нагляду. Також частиною реформи містобудування є законопроєкт № 5877, який значно посилює санкції за порушення для всіх учасників процесу», — розповідала Олена Шуляк, народна депутатка України, голова Комітету Верховної Ради України з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування.

Більшість учасників висловилися на підтримку тези щодо необхідності розроблення нової містобудівної документації та актуалізації цього питання у зв’язку з відновленням та відбудовою, проте розповіли про супутні складнощі.

«Перед тим, як змінювати порядок прийняття містобудівних умов та обмежень, потрібно як мінімум приймати нові Генплан та Зонінг. В Одесі як місті, частина якого входить до Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО, також є історико-архітектурний опорний план, що також потребує корегування. У нашому місті генеральний план був прийнятий у ще 2015 році. І я вважаю, що він уже застарілий і потрібно приймати новий. Проте, процес обговорення та затвердження нової документації може затягнутися через політичні причини. Адже кожна партія буде намагатися отримати свої електоральні бонуси з обговорення цих документів, що значно затягує процес прийняття містобудівної документації», — прокоментував начальник Управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради Олександр Авдєєв.

«Реформа містобудування повинна відповідати Європейській хартії місцевого самоврядування, усі ж із цим згідні. Тому всі маємо працювати виключно в рамках закону. Обговорювати підзаконні акти, які суперечать чинному закону, не вважаємо можливим. Більше того, Асоціація міст України впевнена, що в Президента України спільна з місцевим самоврядуванням позиція щодо містобудівної реформи. 

Ми готові працювати над необхідними змінами в законі, що стосуються містобудування, тому ми тут. Вважаємо важливою роль місцевого самоврядування в підготовці змін до закону. Для реального відновлення маємо працювати спільно, як робили це під час адміністративно-територіальної реформи 2020 року, коли змінили умови просторової організації влади. Тим більше, що маємо дуже багато проблем, у вирішенні яких чекаємо підтримки нашого профільного Міністерства — підготовка містобудівної документації, нормативно-грошова оцінка земельних ділянок, заліснені землі й багато іншого», — розповів Олександр Слобожан, виконавчий директор Асоціації міст України.

Нагадаємо, що консультація щодо ролі органів місцевого самоврядування в містобудування є першою із 5 запланованих. Наступні консультації відбудуться невдовзі, пропоновані теми для майбутніх обговорень:

  • Демонополізація галузі: державний нагляд, містобудівний контроль, моніторинг забудови. Приватні органи містобудівного контролю

  • Забезпечення прозорості відбудови: цифровізація та автоматизація процесів у містобудуванні

  • Антикорупційні запобіжники: протидія самочинному будівництву та захист культурної спадщини

  • Перезавантаження процесів та відповідальності учасників відбудови (архітекторів, замовників будівництва, девелоперів, підрядників та інших).

Про час да місце проведення другої консультації щодо містобудівної реформи буде повідомлено невдовзі на офіційних ресурсах Міністерства відновлення.

Підписуйтеся на сторінки Міністерства відновлення у соцмережах FacebookTwitterTelegramВСІ Новини