Для людей
з порушенням зору

    Статті    19 Червня 2024, 17:29
Версiя для друку


Довідник безбар’єрності: «Інклюзія» та «Універсальний дизайн»

Наразі поняття «інклюзія» вживається досить часто, однак не завжди - у вірному значення. Також іноді його плутають з поняттям «безбар’єрність». «Довідник безбар’єрності» має тлумачення обох понять.
19 Червня 2024, 17:29

Інклюзія — це один основних принципів безбар’єрності. Це - збільшення ступеня участі всіх громадян у соціумі. Інклюзія передбачає усунення бар’єрів та розробку і застосування конкретних рішень, які дозволять кожній людині рівноправно брати участь у суспільному житті. Один із ключових принципів інклюзії, про який ітиметься трохи нижче — залучення всіх людей у всі сфери життя.

Що ж інклюзія означає на практиці? Наприклад, коли якийсь заклад зі сфери послуг називає себе інклюзивним, то для всіх це має бути сигналом: «мені тут будуть раді і я почуватимусь комфортно, адже мої потреби враховують».

Також часто вживають поняття «інклюзивний дизайн» або ж «універсальний дизайн». «Довідник безбар’єрності»  теж надає роз’яснення цих термінів.

Універсальний дизайн — це такий дизайн простору, будівель, предметів, а також послуг і програм, яким можуть користуватись абсолютно всі без якоїсь особливої адаптації. При цьому універсальний дизайн не виключає використання розумного пристосування. Останнє може застосовуватися, коли в особи з інвалідністю виникає певна ситуація, що потребує втручання, допомоги оточуючих.

Один із принципів універсального дизайну — рівність у його використанні. Тобто плаский вхід у будівлю й відсутність сходинок оцінять і люди з інвалідністю, що пересуваються у кріслі колісному, і батьки з дитячими візочками, і люди, які подорожують з валізами.

На илюстраціях - приклад універсального дизайну укриття у школі. Тут наявні тактильні та візуальні направляючі для осіб з порушенням зору, а також умивальник для дорослих і для дітей.

Дізнавайся більше у «Довіднику безбар’єрності» за посиланням: https://bf.in.ua/ВСІ Статті