Співпраця з міжнародними партнерами, фінансовими організаціями, донорами у 2024: ключові результати та плани
Міністерство розвитку громад та територій України протягом 2024 року приділяло особливу увагу міжнародній підтримці відновлення та розвитку громад, а також залученню коштів міжнародних організацій.
“Міжнародна співпраця є основою для консолідації зусиль задля відновлення та розвитку. Міністерство продовжує системну роботу з міжнародними фінансовими організаціями, донорами і урядами країн-партнерів щодо залучення фінансування та технічної допомоги. У 2024 році вдалося залучити на відновлення та розвиток більше 1 млрд 115 млн USD. Разом з партнерами проведено перегляд всіх проєктів та актуалізовано їх статус. По кожному з них є план реалізації, і ми чітко рухаємося в рамках встановлених строків. Здійснюється координація цієї роботи на урядовому рівні.
Триває імплементація реформи управління публічними інвестиціями та формування пілотного Єдиного портфеля проєктів на базі екосистеми DREAM. Всі проєкти, які вже містяться в портфелі, пройшли відповідну оцінку і верифікацію. У наступному році планується перехід від пілотної фази до формування системного підходу шляхом створення методологічної бази та запровадження стратегічного планування публічних інвестицій.
У 2024 році Міністерством забезпечено своєчасне виконання п’яти індикаторів в рамках імплементації Плану України – Ukraine Facility Plan – для забезпечення фінансової підтримки України з боку Євросоюзу.
Разом з групою Світового банку, Єврокомісії, ООН готуємо оновлений звіт оцінки потреб у відновленні RDNA4. Документ стане основою для формування пріоритетних проєктів відбудови і розвитку із залученням державного та приватного фінансування. Особливу увагу приділяємо питанню управління публічними інвестиціями.
Наша команда орієнтована на результат, тому важливо консолідувати зусилля партнерів і всі наявні ресурси для якнайшвидшого їх досягнення”, – зазначила заступниця Міністра розвитку громад, територій та інфраструктури Марина Денисюк.
Міжнародна підтримка: теплозабезпечення
На сьогодні міжнародними партнерами вже поставлено в Україну 228 одиниць газопоршневих когенераційних установок, загальною електричною потужністю 228 МВт, що дозволить забезпечити стабільним теплопостачанням близько 120 тисяч сімей та 151 одиницю блочно-модульних котелень, загальною тепловою потужністю близько 375 МВт.
В планах на 2025 рік продовжувати та нарощувати темпи впровадження розподіленої генерації, шляхом забезпечення населених пунктів ще близько 650 одиницями когенераційних установок, загальною потужністю 1100 МВт, а також близько 400 одиниць блочно-модульних котелень загальною потужністю 800 МВт.
Міжнародна підтримка: транспортна інфраструктура
Завдяки підтримці Європейського банку реконструкції та розвитку (ЄБРР) забезпечено будівництво об’єктів додаткової розподіленої генерації потужністю до 270 МВт в рамках проєкту “Участь АТ “Укрзалізниця” в загальнодержавній системі розподіленої генерації” (загальна вартість – 180 млн євро).
А також оновлення парку електровозів подвійного живлення Укрзалізниці в рамках проєкту “Оновлення парку електровозів АТ “Укрзалізниця” (загальна вартість – 300 млн євро).
За підтримки Світового банку поставлено 200 фітингових платформ, 18 модульних мостів та 89 одиниць техніки за програмою RELINC (сума гранту – 50 млн USD). Триває підготовка до закупівлі електровозів та портового навантажувального обладнання (230 млн USD).
При цьому завдяки підтримці Уряду Швейцарії було поставлено 1 260 360 комплектів рейкових скріплень для ремонту понад 500 кілометрів колій в рамках проєкту з екстреної підтримки для покращення та відновлення залізничної інфраструктури України (загальна вартість гранту – 26,7 млн USD).
Міжнародна підтримка: критична інфраструктура
Тривають закупівлі та очікуються поставки когенераційних установок, модульних котелень та іншого обладнання для потреб теплопостачання міста Харкова в рамках проєкту Світового банку Re-PoWER “Відновлення енергозабезпечення у зимовий період та постачання енергетичних ресурсів” (сума гранту – 47 млн USD).
При цьому 226 тис 580 людей отримали доступ до більш якісних послуг завдяки проєкту Світового банку – Підвищення енергоефективності в секторі централізованого теплопостачання України. В 7 громадах замінено та реконструйовано близько 105 км теплових мереж, збудовано 4 когенераційні та теплоелектростанції, змонтовано 62 котельні, встановлено 1046 ІТП (загальна вартість проєкту – 201,6 млн USD).
За підтримки Світового банку у 2024 році вжито заходів щодо продовження дії Проєкту розвитку міської інфраструктури - 2, що дозволить завершити роботи в 11 громадах по заміні систем водопостачання, водовідведення та переробки твердих відходів, придбанню високоякісного лабораторного обладнання та спецтранспорту (загальна вартість проєкту – 326,6 млн USD). Планується розширити компонент з екстреної допомоги підприємствам критичної інфраструктури прифронтових громад для закупівлі спеціалізованої техніки.
Крім того, завдяки співпраці з Європейським інвестиційним банком (ЄІБ) було відібрано 87 громад для термомодернізації громадських будівель в рамках програми Енергоефективність громадських будівель в Україні (на суму близько 93,8 млн USD (85,3 млн євро).
В рамках Програми відновлення України від ЄІБ здійснено вибірку 50 млн євро, що дозволить фінансувати роботи по 157 відібраних субпроєктах з відновлення соціальної і критичної інфраструктури.
Затверджено для реалізації 12 проєктів теплопостачання, водопостачання та водовідведення, зовнішнє освітлення, поводження з побутовими відходами в рамках Програми розвитку муніципальної інфраструктури України (загальна вартість 200 млн USD).
Зі свого боку японське урядове агентство міжнародного співробітництва JICA в рамках грантових проєктів (Фаза 1, Фаза 2 і Фаза 3) та проєкту технічного співробітництва на потреби екстреного відновлення закупило спецтехніку та обладнання для гуманітарного розмінування, переробки відходів від руйнувань, водопостачання та водовідведення, сфери охорони здоров’я, енергетичного, транспортного, аграрного та освітнього секторів, підтримки сектору суспільного мовлення та покращення сектору комунальних послуг на рівні ОМС (сума грантів та технічного співробітництва становить близько 700 млн USD).
Міжнародна підтримка: житло
Понад 70 тисяч сімей отримали кошти на ремонт пошкодженого житла за програмою HOPE від Світового банку (загальна сума гранту – 224,5 млн USD).
Крім того, майже 3 тисячі сімей отримали сертифікати на нове житло в рамках програми Банку розвитку ради Європи (СЕВ) НОМЕ: Компенсація за знищене житло (загальна вартість – 110 млн USD).
Міжнародна підтримка: громадський транспорт
За підтримки ЄІБ укладено угоди та здійснено попередні оплати для виробництва 111 автобусів (Миколаїв, Київ) 9 тролейбусів (Івано-Франківськ), поставка яких запланована у 2025 році. Поставлено 8 трамваїв та 2 тролейбуси (Одеса, Львів) та проводяться закупівлі тролейбусів, трамваїв та електробусів в рамках програми Міський громадський транспорт України.
Українська платформа донорів
Запущено новий стрім з відновлення, який стане “єдиним вікном” для обміну інформацією та координації про нагальні потреби відбудови та відновлення. До нього увійдуть з боку Уряду України відповідні Міністерства, спеціальні уповноважені з питань відновлення, члени Платформи та інші зацікавлені сторони. Наступне засідання Керівного комітету відбудеться в січні 2025 року.
Єдиний портфель проєктів (SPP) на базі екосистеми DREAM затверджено
Єдиний портфель містить 787 проєктів та визначає пріоритетні галузі для фінансування державою та міжнародними партнерами.
Понад 200 млрд гривень для реалізації найбільш пріоритетних проєктів з цього портфеля вже враховано у Державному бюджеті України на 2025 рік.
План України - Ukraine Facility Plan
Міністерство розвитку громад та територій зазначено виконавцем для 26 індикаторів у Плані України та співвиконавцем ще 2-х.
Зобов’язання щодо виконання індикаторів розподіляються наступним чином:
5 – виконані у 2024 році,
8 – у 2025 році,
6 – у 2026 році,
7 – у 2027 році
Найбільше індикаторів належать до ключових сфер відповідальності Міністерства:
- Житло – 4 індикатори.
- Децентралізація та регіональна політика – 7 індикаторів.
- Енергетика – 6 індикаторів.
- Транспортна галузь – 7 індикаторів.
- Управління державними фінансами – 1
- Бізнес-середовище – 1
Підписуйтеся на сторінки Міністерства розвитку громад та територій у соцмережах Facebook, Twitter, Telegram та WhatsApp
ВСІ Новини