Повідомлення про оприлюднення проєкту постанови Кабінету Міністрів України
Метою прийняття постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку та умов компенсації інвестицій, внесених суб’єктами господарювання у стратегічні об’єкти інфраструктури внутрішнього водного транспорту» є створення ефективного механізму залучення приватних інвестицій у стратегічні об’єкти інфраструктури внутрішнього водного транспорту, що є об’єктами державної власності.
Проєкт постанови розроблено з метою забезпечення реалізації положень статті 10 Закону України «Про внутрішній водний транспорт» (далі – Закон), розв’язання проблеми, встановленої Національною транспортною стратегією України на період до 2030 року, схваленої Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 30 травня 2018 р. No 430-р, та досягнення і виконання завдання, передбаченого Планом заходів з реалізації Національної транспортної стратегії України на період до 2030 року, затвердженим розпорядженням Кабінету Міністрів України від 7 квітня 2021 р. No 321-р, а також забезпечення можливості компенсації інвестицій, внесених в об’єкти інфраструктури внутрішнього водного транспорту, що є об’єктами державної власності, що сприятиме залученню відповідних інвестицій та відповідно розвитку внутрішнього водного транспорту, стабілізації економіки України.
На даний час існує проблема недостатнього фінансування галузі внутрішнього водного транспорту, у тому числі у зв’язку з відсутністю протягом тривалого часу базового закону в галузі.
03 грудня 2020 року Верховною Радою України прийнято Закон України «Про внутрішній водний транспорт» No 1054-IX (далі – Закон), який набирав чинності, за винятком окремих положень, які набирають чинності через три роки з дня його опублікування, з 01 січня 2022 року. Законом передбачено утворення підприємства з обслуговування внутрішніх водних шляхів, з метою їх утримання у судноплавному стані.
Пунктом 64 частини 1 статті 1 Закону визначено, що стратегічні об’єкти інфраструктури внутрішнього водного транспорту – це судноплавні канали внутрішніх водних шляхів (крім підхідних каналів до причальних споруд та судноплавних каналів внутрішніх морських вод), судноплавні гідротехнічні споруди, засоби навігаційного обладнання та навігаційно-гідрографічного забезпечення судноплавства, об’єкти річкової інформаційної служби державної форми власності.
Статтею 12 Закону встановлено, що обслуговування внутрішніх водних шляхів здійснюється суб’єктом господарювання, що обслуговує внутрішні водні шляхи, з метою їх утримання у судноплавному стані, шляхом:
1) організації ефективного та безпечного використання внутрішніх водних шляхів для судноплавства;
2) забезпечення проведення шляхових робіт, здійснення контролю і підтримання габаритів суднового ходу, судноплавних каналів внутрішніх водних шляхів;
3) утримання та забезпечення ефективного використання стратегічних об’єктів інфраструктури внутрішнього водного транспорту;
4) навігаційно-гідрографічного забезпечення судноплавства на внутрішніх водних шляхах;
5) вжиття невідкладних заходів для ліквідації наслідків аварій та заходів, спрямованих на запобігання аварійним подіям, пов’язаним із судноплавством або функціонуванням стратегічних об’єктів інфраструктури внутрішнього водного транспорту;
6) забезпечення функціонування річкової інформаційної служби та інформаційної системи автоматизованого обліку перевезень внутрішніми водними шляхами;
7) забезпечення пропуску суден через судноплавні гідротехнічні споруди.
Таким чином, Законом передбачено, що утримання стратегічних об’єктів інфраструктури внутрішнього водного транспорту буде здійснюватися підприємством, визначеним Мінінфраструктури, до функцій якого віднесено обслуговування внутрішніх водних шляхів.
Пунктом 7 розділу ХII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону встановлено, що підприємству, визначеному центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері внутрішнього водного транспорту, до основних завдань якого належить обслуговування внутрішніх водних шляхів, передається майно державних транспортних підприємств, яке на день набрання чинності цим Законом входить до складу стратегічних об’єктів інфраструктури внутрішнього водного транспорту, та інше майно об’єктів інфраструктури внутрішнього водного транспорту державної форми власності.
Наразі, стратегічні об’єкти інфраструктури внутрішнього водного транспорту перебувають на балансі трьох суб’єктів господарювання державної форми власності, а саме: судноплавні гідротехнічні споруди, тобто судноплавні шлюзи – балансоутримувачем є державне підприємство водних шляхів «Укрводшлях», засоби навігаційного обладнання та навігаційно-гідрографічного забезпечення судноплавства – балансоутримувачем є державна установа «Держгідрографія», об’єкти річкової інформаційної служби – балансоутримувачем є державне підприємство «Адміністрація морських портів України». Протягом тривалого часу зазначені об’єкти внутрішнього водного транспорту, що Законом віднесені до стратегічних об’єктів, не отримували достатнього об’єму фінансування для забезпечення підтримання їх у належному технічному стані та модернізації, зокрема, з метою відповідності стандартам та вимогам Європейського союзу.
Частиною 3 статті 12 Закону передбачено, що для забезпечення судноплавства на внутрішніх водних шляхах створюється Державний фонд внутрішніх водних шляхів у складі спеціального фонду Державного бюджету України (далі – Держфонд ВВШ). Держфонд ВВШ створено Законом України No 2043 від 15 лютого 2022 р. «Про внесення змін до Бюджетного кодексу України».
Напрямки спрямування коштів Держфонду ВВШ зазначені в частині третій статті 245 Бюджетного кодексу України. Разом з цим, стратегічні об’єкти інфраструктури внутрішнього водного транспорту потребують модернізації, ремонту, реконструкції та будівництва, а деякі – і відновлення в результаті військової агресії з боку російської федерації та військових дій на території України, що в свою чергу потребує значних фінансових вкладень у доволі короткий проміжок часу. З огляду на обмежені фінансові можливості підприємства з обслуговування внутрішніх водних шляхів, яке буде визначено, для забезпечення фінансування проведення необхідних для розвитку внутрішнього водного транспорту в України, та, відповідно, перевезень внутрішніми водним шляхами, модернізації, ремонту, реконструкції та будівництва об’єктів інфраструктури, є необхідним залучення інвестицій.
Згідно з частиною 4 статті 12 Закону забезпечення судноплавства на внутрішніх водних шляхах та шляхові роботи можуть здійснюватися за рахунок залучення інвестицій від суб’єктів господарювання у порядку, визначеному статтею 10 цього Закону.
Частиною 1 статті 10 Закону встановлено, що пріоритетні напрями інвестування у сфері внутрішнього водного транспорту визначаються Стратегією розвитку внутрішнього водного транспорту України, зокрема щодо:
1) запровадження інноваційних енергоефективних та екологічно безпечних технологій;
2) розвитку та модернізації мережі внутрішніх водних шляхів;
3) будівництва стратегічних об’єктів інфраструктури внутрішнього водного транспорту;
4) підвищення рівня безпеки судноплавства на внутрішніх водних шляхах;
5) розвитку туристичної та спортивної інфраструктури, у тому числі міжнародної, на внутрішніх водних шляхах;
6) здійснення компенсаційних відновлювальних заходів з метою відтворення природних ресурсів, що зазнали негативного впливу внаслідок днопоглиблювальних робіт на внутрішніх водних шляхах.
Також необхідно зазначити, що розділом «Інноваційний розвиток транспортної галузі та глобальні інвестиційні проекти» Національної транспортної стратегії України на період до 2030 року, схваленої розпорядженням Кабінету Міністрів України від 30 травня 2018 р. No 430-р, до загальних проблем, що потребують розв’язання, віднесено, зокрема, відсутність механізму компенсації інвестицій у стратегічні об’єкти транспорту.
Пунктом 76 Плану заходів з реалізації Національної транспортної стратегії України на період до 2030 року, затвердженого розпорядженням Кабінету Міністрів України від 7 квітня 2021 р. No 321-р, поставлено завдання розроблення та впровадження механізму заохочення та компенсації інвестицій в стратегічні інвестиційні та інноваційні проєкти, заходом з реалізації якого передбачено розроблення нормативно-правового акта, що регулюватиме порядок та умови компенсації інвестицій в стратегічні інвестиційні та інноваційні проєкти у сфері морського і річкового транспорту.
Загальні правові, економічні та соціальні умови інвестиційної діяльності на території України визначено Законом України «Про інвестиційну діяльність» від 18 вересня 1991 р. No 1560-XII (далі – Закон No 1560).
Частиною 1 статті 1 Закону No 1560 визначено, що інвестиціями є всі види майнових та інтелектуальних цінностей, що вкладаються в об’єкти підприємницької та інших видів діяльності, в результаті якої створюється прибуток (доход) та/або досягається соціальний та екологічний ефект.
Відповідно до частини 1 статті 2 Закону No 1560 інвестиційною діяльністю є сукупність практичних дій громадян, юридичних осіб і держави щодо реалізації інвестицій.
Згідно зі статтею 9 Закону No 1560 основним правовим документом, який регулює взаємовідносини між суб’єктами інвестиційної діяльності, є договір (угода).
Укладення договорів, вибір партнерів, визначення зобов’язань, будь-яких інших умов господарських взаємовідносин, що не суперечать законодавству України, є виключною компетенцією суб’єктів інвестиційної діяльності.
Проєкт постанови передбачає встановлення порядку подання інвестором, який має намір внесення інвестицій у стратегічні об’єкти інфраструктури, пропозицій (звернення) щодо внесення інвестицій, вимоги до такого звернення, порядок розгляду Підприємством, яке утримує стратегічні об’єкти інфраструктури, отриманих пропозицій, порядок прийняття Підприємством рішення за результатами розгляду пропозицій, перелік умов, які обов’язково повинен містити договір інвестування, умови, за яких договір інвестування укладається, випадки, коли інвестор втрачає право на компенсацію за договором інвестування та коли Підприємство не погашає грошові зобов’язання перед інвестором, окремі права інвестора у разі укладення договору інвестування.
Реалізація постанови матиме позитивний вплив на інтереси заінтересованих сторін, сприятиме економічному відновленню України.
Зауваження та пропозиції до проєкту постанови надсилалися зацікавленими юридичними та фізичними особами протягом 30 днів з дня його оприлюднення (/news/33305.html) до Управління морського та річкового транспорту Міністерства інфраструктури України.
ВСІ Оголошення
