Для людей
з порушенням зору

    Галузі    Дорожнє господарство    Реформи управління автомобільними дорогами
Версiя для друку


Реформи управління автомобільними дорогами

 
  
 
Реформування системи державного управління автомобільними дорогами загального користування

Реформування системи управління автомобільними дорогами загального користування проводиться шляхом розмежування повноважень центральних і місцевих органів влади в частині управління автомобільними дорогами загального користування, зокрема, передбачається передача останнім в управління автомобільних доріг загального користування місцевого значення.

Виконано наступні заходи:

З 1 січня 2018 року вступили в дію Закони України «Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо удосконалення механізму фінансового забезпечення дорожньої галузі» від 17.11.2016 № 1763-VIII та «Про внесення змін до Закону України «Про джерела фінансування дорожнього господарства України» щодо удосконалення механізму фінансування дорожньої галузі» від 17.11.2016 №1762-VIII, відповідно до яких у складі спеціального фонду державного бюджету створюється Державний дорожній фонд.

Джерелами формування Державного дорожнього фонду визначено: акцизний податок з вироблених в Україні та ввезених на митну територію України пального і транспортних засобів, ввізне мито на нафтопродукти і транспортні засоби та шини до них (у 2018 р. – 50%, у 2019 р. – 75%, з 2020 р. – 100 %), плату за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні; кошти спеціального фонду Державного бюджету України, отримані шляхом залучення державою кредитів (позик) від банків, іноземних держав і міжнародних фінансових організацій на розвиток мережі та утримання автомобільних доріг загального користування; плату за проїзд платними автомобільними дорогами загального користування державного значення; інші надходження, передбачені Державним бюджетом України.

Слід зауважити, що 95% коштів Фонду спрямовуються на розвиток мережі та утримання автомобільних доріг загального користування та виконання боргових зобов'язань за запозиченнями, залученими державою або під державні гарантії на розвиток мережі автомобільних доріг загального користування, 5% - на фінансове забезпечення заходів із забезпечення безпеки дорожнього руху відповідно до державних програм.

Також з 01.01.2018 р. набув сили Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо реформування системи управління автомобільними дорогами загального користування» від 17.11.2016 № 1764-VIII, відповідно до якого, 122 667  км доріг перейшли в зону відповідальності органів місцевої влади, а 46 985  км залишилися у підпорядкуванні Державного агентства автомобільних доріг України.

Передача автомобільних доріг загального користування місцевого значення на місцевий рівень сприятиме:
  • ефективному управлінню автомобільними дорогами місцевого значення на місцях шляхом оперативного прийняття місцевими органами виконавчої влади ефективних рішень;
  • підвищення рівня їх відповідальності за стан зазначених автомобільних доріг;
  • заінтересованості місцевих органів виконавчої влади та самоуправління в залучені додаткових джерел фінансування розвитку та утриманню автомобільних доріг місцевого значення;
  • поліпшенню транспортно-експлуатаційного стану автомобільних доріг, у тому числі для забезпечення роботи автобусних маршрутів до сільських населених пунктів;
  • поліпшенню соціально-економічних показників пов'язаних з підвищенням рівня комфортності та безпеки руху.
Крім того, найбільш важливими напрямками реформування в дорожній галузі є наступні: 
  • Створення Державного дорожнього фонду.
  • Впровадження системи плати за проїзд з великовантажних транспортних засобів для компенсації шкоди завданої автомобільним дорогам загального користування.
  • Удосконалення системи контролю технічного стану автомобільних доріг загального користування та якості дорожніх робіт.
  • Впровадження у сфері будівництва типових форм контрактів Міжнародної федерації інженерів-консультантів (FIDIC).

{#HTML_FILES#}